Sunday, May 27, 2012

Picë me djathë dhe domate


Përbërësit:

* 1 lugë gjelle me vaj ulliri
* 1 kokërr qepë e vogël e prerë hollë
* 1 thelb hudhre i shtypur
* 300 ml salcë domatesh
* 1 lugë gjelle me pure domatesh
* 1 lugë çaji borzilok i tharë
* gjysmë luge gjelle sheqer
* pak kripë dhe piper i zi
* 125 g djathë ‘mozzarella’ i prerë në feta

Tavë tetove


Përbërësit:

* 400 gr bërxollë viçi
* 6 speca të gjelbër
* 2 speca të kuq
* 200 gr mushkëri qengji
* 1 domate
* 1 kokë qepë
* 4 thelpinj hudhre
* 200 ml shtalpë
* 1 vezë
* 1 kub supë e gatshme pule
* 1 kub supe e gatshme viçi
* 1 lugë kafeje erëza të përziera
* majdanoz
* fletë selinoje
* Vaj
* Kripë dhe piper i zi

Rolatë pranverore


Përbërësit:

Për petë:
* 50 g çokollatë për zierje
* 120 g gjalpë të butë
* 120 g miell
* 7 vezë
* 150 g sheqer
* 2 lugë kakao

Sunday, May 20, 2012

Supë franceze me qepë dhe hudhra


Nevojiten:

* 1 kokë hudhër (pastrojini mirë gjithë thelpinjtë)
* 2 qepë të mëdha, të pastruara e të prera hollë
* 900 ml lëng pule ose perimesh
* 1 lugë gjelle gjethe majdanozi, të prera hollë
* 1 lugë gjelle me gjethe koriandri, të prera hollë
* 1 lugë gjelle vaj ulliri
* 1 lugë gjelle lëng limoni
* pak kripë e piper të zi, të bluar në çast

Speca me djathë


Nevojiten:

* 4 speca të gjelbër
* 100 gr djathë
* 2 copë salsiçe të tymosura
* 2 thelpinj hudhër
* 2 copë djathë i shkrirë
* kripë dhe piper i zi

Kallamari në mënyrë dubrovnikase


Nevojiten:

* 1 kg kallamari
* 2 vezë
* 1 qepë
* majonëz
* 150 gr oriz i zier
* 3 thelpinj hudhër
* 2 lugë sos
* 2-3 lugë verë e bardhë
* vaj, kripë dhe piper i zi

Tuesday, May 1, 2012

Dieta “gjumi” për të humbur kilogramëorët e zgjatura në palestër dhe llogaritjen e pafund të kalorive, pasi ka një mënyrë shumë më të thjeshtë për të humbur në peshë. 

Një dietë “gjumi” është përgjigja më e mirë për të humbur kile, pretendojnë disa shkencëtarë pas një studimi.

Friday, April 20, 2012

Dieta PMS

Ushqimi, të cilin e konsumoni para ciklit menstrual, mund t’i largojë disa nga simptomat e padëshirueshme.

HANI MËNGJES - Tejkalimi i vaktit të mëngjesit përnjëherë e ul nivelin e sheqerit në gjak dhe e keqëson disponimin. Kombinimi i proteinave dhe i karbohidrateve, siç janë gjalpi nga kikirikët dhe kroasani, ose vezët me fetë buke, do t’ju shpëtojnë nga mundimet e momentit.

Katër kile në katër ditë

Kjo është dieta SOS, ajo që me sakrifica të mëdha, por të kufizuara në kohë, ju rregullon figurën aq sa mjafton për të ndjerë të mirën ideale; për të përballuar një situatë të veçantë, për t'u përgatitur për një pushim në det ose për një situatë ‘estetikisht’ impenjuese.


Sigurisht duhet të jetë fillimi i një periudhe më të gjatë diete, në qoftë se doni të mbani rezultatet e arritura në këto katër ditë. Por mos e zgjasni më tepër këtë dietë që është e pa ekuilibruar: në fakt mungojnë plotësisht qumështi dhe bulmeti, buka, makaronat dhe orizi dhe në përgjithësi drithërat dhe miellrat, përzierësit. Mund ta alternoni me periudha dietash të ekuilibruara. Pas katër ditësh diete të shpejtë rifilloni një ushqim me kalori të reduktuara, duke zgjedhur një nga dietat e ekuilibruara që kemi sugjeruar në pjesët e tjera të këtij manuali: një herë në muaj mund ta përdorni këtë dietë të katër ditëve.

Shtatë hapa magjikë dhe një "dietë sahat"

Problemi është i njohur. Pas një diete të rrufeshme, kilogramët e tepërt dyfishohen. Pra, çështja është se si të humbasim peshën që na rëndon një herë e mirë. Zgjidhjen e jep Dr. Rikardo Dale Grave, i cili propozon vetëm 7 hapa magjikë dhe një "dietë sahat".


Dr. Dale Grave është edhe krijues i "Dietës së Sahatit", e cila mbështetet në idenë e vakteve të përpikta. Kështu, sipas tij, orari i vakteve (8 në mëngjes, l në drekë, 4 pasdite dhe 8 në darkë) është sekreti, jo vetëm për humbur kilogramë, por edhe për të ruajtur një peshë trupore konstante.

Shkencëtari italian thekson se problemi i mbipeshës do të zgjidhet vetëm nëse procedura e humbjes shoqërohet nga një ruajtje e vazhdueshme e peshës së re. Për këtë ai propozon 7 hapat magjikë të përshkruar më poshtë.
Ai propozon diçka më shumë: humbje e 10% e peshës sonë brenda 6 muajve dhe ruajtje e saj për një jetë të tërë.