Friday, April 20, 2012

Shtatë hapa magjikë dhe një "dietë sahat"

Problemi është i njohur. Pas një diete të rrufeshme, kilogramët e tepërt dyfishohen. Pra, çështja është se si të humbasim peshën që na rëndon një herë e mirë. Zgjidhjen e jep Dr. Rikardo Dale Grave, i cili propozon vetëm 7 hapa magjikë dhe një "dietë sahat".


Dr. Dale Grave është edhe krijues i "Dietës së Sahatit", e cila mbështetet në idenë e vakteve të përpikta. Kështu, sipas tij, orari i vakteve (8 në mëngjes, l në drekë, 4 pasdite dhe 8 në darkë) është sekreti, jo vetëm për humbur kilogramë, por edhe për të ruajtur një peshë trupore konstante.

Shkencëtari italian thekson se problemi i mbipeshës do të zgjidhet vetëm nëse procedura e humbjes shoqërohet nga një ruajtje e vazhdueshme e peshës së re. Për këtë ai propozon 7 hapat magjikë të përshkruar më poshtë.
Ai propozon diçka më shumë: humbje e 10% e peshës sonë brenda 6 muajve dhe ruajtje e saj për një jetë të tërë.

E hënë 
Mëngjes: 250 gr. qumësht light dhe gjysmë fete buke ose tre feta të thata.
Drekë: 70 gr. oriz në avull me zarzavate (bizele, patate, kunguj etj.), 250 gr. zarzavate
Pasdite: 150 gr. fruta të freskëta (dy mollë, një dardhë, një banane).
Darkë: 200 gr. fruta deti, 250 gr. sallatë e ndryshme ose zarzavate të pjekura në avull.

E martë 
Mëngjes: çaj ose kafe, një gotë lëng portokalli, tre feta butë e thatë.
Drekë: 70 gr. brumëra me lulelakër, 250 gr. sallatë ose zarzavate të pjekura, fruta sipas dëshirës.
Pasdite: 150 gr. fruta (dy mollë, një dardhë, një banane).
Darkë: 150 gr. mish me verë të bardhë, 250 gr. zarzavate të ndryshme, një frut.

E mërkurë 
Mëngjes: 250 gr. qumësht light dhe gjysmë fete buke ose tre feta të thata
Drekë: 70 gr. oriz në avull me zarzavate, 250 gr. sallatë e ndryshme, një frut sipas dëshirës.
Pasdite: 150 gr. fruta (dy mollë, një dardhë, një banane).
Darkë: 150 gr. fileto ose çfarëdolloj mishi i bardhë, 250 gr. zarzavate, një frut sipas dëshirës.

E enjte 
Mëngjes: 170 gr. qumësht i pasterizuar, tre feta bukë e thekur
Drekë: 70 gr. brumëra me lulelakër, 200 gr. sallatë e ndryshme, një frut sipas dëshirës.
Pasdite: 150 gr. fruta (dy mollë, një dardhë, një banane).
Darkë: supë me thjerrëza (30 gr. brumëra, 50 gr. fakes), 200 gr. sallatë, një frut sipas dëshirës.

E premte 
Mëngjes: 140 gr. qumësht, tri lugë reçel
Drekë: 70 gr. orizi në avull me kunguj.
Pasdite: 150 gr. fruta (dy mollë, një dardhë, një banane).
Darkë: 200 gr. peshk në grill, 250 gr. zarzavate të ndryshme, një frut.

E shtunë 
Mëngjes: çaj ose kafe, një gotë lëng portokalli, tre feta bukë e thekur
Drekë: 70 gr. brumëra me domate dhe borzilok, 200 gr. zarzavate të ndryshme, një frut.
Pasdite: 150 gr. fruta (dy mollë, një dardhë, një banane).
Darkë: 200 gr. peshk, 200 gr. sallatë e freskët ose nga zarzavate të ziera, një frut.

E diel 
Mëngjes: 250 gr. qumësht i paskremuar me gjysmë fete bukë.
Drekë: musht qepësh ose zarzavatesh (250 gr. qepë ose zarzavate, 60 gr. qumësht), 150 gr. zarzavate, një frut.
Pasdite: 150 gr. fruta (dy mollë, një dardhë, një banane).
Darkë: 150 gr. peshk, 200 gr. sallatë e ndryshme, një frut.

3 comments:

 1. Having the hands-on touch to his online marketing tasks, Matt Gagnon was equipped to gain
  the insider's view of ways to successfully run a direct marketing business.

  Also visit my web blog; bowflex selecttech 552 dumbbells

  ReplyDelete
 2. As a consequence of the specifications for cardio activity, it
  normally is challenging to do from your home.

  my blog :: bowflex selecttech 552

  ReplyDelete
 3. With exercising machines you're employed on distinct targeted muscle mass teams, but with dumbbells, together with the specific muscle groups, in addition, you need input by a variety of stabilising muscle tissues.

  my homepage ... bowflex selecttech dumbbells

  ReplyDelete