Sunday, May 27, 2012

Picë me djathë dhe domate


Përbërësit:

* 1 lugë gjelle me vaj ulliri
* 1 kokërr qepë e vogël e prerë hollë
* 1 thelb hudhre i shtypur
* 300 ml salcë domatesh
* 1 lugë gjelle me pure domatesh
* 1 lugë çaji borzilok i tharë
* gjysmë luge gjelle sheqer
* pak kripë dhe piper i zi
* 125 g djathë ‘mozzarella’ i prerë në feta

Përgatitja:
Në një tigan hidhni vaj ulliri. Skuqni qepën dhe hudhrën në të për pesë minuta, derisa qepa të bëhet e tejdukshme.
Shtoni salcë n dhe purenë e domateve, borzilokun, sheqerin, kripën dhe piperin.

Lëreni salcën në nxehtësi edhe për 5-10 minuta, ose derisa ajo të trashet pak.

Përhapeni salcën mbi bazën e picës.

Shtoni sipër djathin.

Vendoseni të piqet në furrë në temperaturën 230 ºC për 15-20 minuta, derisa djathi të nxjerrë flluska dhe të marrë ngjyrë floriri të errët.

2 comments:

 1. Time restrictions could possibly make this impossible nonetheless,
  hence the need for any household health club or special work
  out machines.

  my webpage - weight sets for sale

  ReplyDelete
 2. You may live for a longer period and feel an even better about
  oneself when you physical exercise and consume nutritious.


  Also visit my web site - free weights for sale

  ReplyDelete