Friday, April 20, 2012

Sallatë me fruta deti


Nevojiten:

* 5-6 karkaleca të mëdhenj
* 1 kallamar
* 1 sepje
* uthull
* vaj ulliri
* limon
* majdanoz, kripë

Përgatitja:

Lahen frutat e detit dhe i lëmë të ziejnë për rreth një orë, ndërkohë që brenda kemi hedhur pak vaj ulliri. Pasi kanë zier dhe janë ftohur, i presim pjesë-pjesë.

I hedhim në pjatë dhe shtojmë uthullën, limonin, kripën dhe majdanozin.

Që të bëhen sa më të shijshme, i vendosim në frigorifer për një orë. Ndërkohë, frutat e detit i kanë përthithur mjaftueshëm uthullën dhe limonin.

No comments:

Post a Comment