Wednesday, February 22, 2012

Qofte bosnje


Nevojiten:

* 600 gr mish i grirë qengji
*1 kokë qepë
* 1 lugë erëza të përziera
* 2 thelpinj hudhër
* vaj, kripë dhe piper i zi

Gatimi:

E grijmë qepën dhe e hedhim në enën e thellë me mishin e grirë. Hedhim erëza të përziera, kripë dhe grijmë piper të zi. I shtypim thelpinjtë e hudhrës dhe i hedhim në enë. Përziejmë me lugë. Vazhdojmë masën ta ngjeshim me dorë. Me dorë marrim nga masa dhe i bëjmë qoftet. Në skarë hedhim vaj dhe në të i pjekim qoftet.

Samunin e presim përgjysmë. Njërën gjysmë e presim përgjysmë për së gjati dhe në të vëmë dy qofte. Samunin e vëmë në dërrasën për servirje, të zbukuruar me dy gjethe sallate jeshile. Në njërin gjeth vëmë një lugë kajmak dhe në tjetrin një lugë ajvar.

No comments:

Post a Comment