Saturday, February 19, 2011

Troftë e pjekur "aromatike"

Përbërësit për 4 persona:

* 4 trofta të vogla rreth 900 g
* 4 qepë të kuqe
* majdanoz
* vaj ulliri
* kripë, piper

Përgatitja:

1. Grijeni hollë qepën dhe 1 tufë majdanoz (të grira aromatike).

2. Pastrojini trohat duke i hequr luspat, praktikoni prerjen e barkut deri në fund, më pas piperosini, masazhojini me të grirat aromatike dhe vendosini në një enë qelqi që të marinohen për 1 orë në frigorifer.

3. Skuqini trohat e marinuara në tigan që nuk ngjit, rreth 6-8 minuta çdo anë duke i shtuar kripë. Servirini të nxehta.

4. Gatimi shoqërohet me verë të bardhë, kripë, aromë lulesh.

No comments:

Post a Comment