Tuesday, January 18, 2011

Pudingë me kunguj

Përbërësit:

* 5-6 kunguj të vegjël
* 3 patate të ziera
* 300 gram djathë dele
* 200 gram kaçkavall
* 100 gram djathë feta
* 5 vezë
* 1 tufë majdanoz jeshil
* Krip
* Piper

Mënyra e përgatitjes:

Djathi dhe kaçkavalli bëhen në rende (tek dhëmbët e mëdha), qërojmë kungujt, i bëjmë në rende dhe pastaj i shtrydhim lëngun. Bashkohet kungulli me djathin, kaçkavallin dhe patatet e ziera, të cilat i presim në copa te vogla.

I shtojmë djathin feta, të prerë kuba të vegjël, të kuqtë e vezës, majdanozin jeshil të prerë, kripën dhe piperin. Përzihen tërë përbërësit shumë mirë.

Ndaras rrahim të bardhat e vezës dhe i bashkojmë me përzierjen e më sipërme.

Kompozicioni që u formua shtrohet në një tavë termorezistente (yena) të lyer me miell.

Lihet në furrë rreth 40 minuta deri sa të piqet!

Ju beftë mirë!

No comments:

Post a Comment