Friday, January 14, 2011

Byrek me lakra dhe me vezë

Përmbajtja për 8-10 persona:
- 1 kg lakra,
- 1 tufë qepë të njoma,
- 2 tufa kopër dhe majdanoz,

- 1 lugë gjelle sheqer,
- 1 ligë glikoje kanellë,
- pak arrë moskat,
- kripë sa duhet,
- 3 kokrra vezë,
- 150 gr. djathë (peta),
- 150 ml qumësht,
- 300 gr. gjalpë,
- 10-12 petë bakllavaje.

Mënyra e gatimit: Para së gjithash qërojmë dhe pastrojmë mirë lakrat, duke i hequr rrënjët dhe fletët e verdha që mund të kenë. Nxjerrim zemrat (fletët e qendrës më të njoma), i ngrijmë hollë dhe i vëmë mënjanë. Pastaj grijmë hollë dhe pjesën tjetër, e vendosim në një tas të thellë, i hedhim kripën, e shtypim dhe e shtrydhim aq sa t′i dalë uji që ka. Grijmë koprën dhe majdanozin e i përziejmë me lakrën e shtrydhur. Njëherësh përziejmë me të edhe zemrat që kishim vënë mënjanë.

Vëmë në zjarr një tenxhere të përshtatshme me 100-125 gr. gjalpë, hedhim në të qepët e njoma të grira hollë, i kaurdisim këto derisa pjesët e bardha të tyre të fillojnë të skuqen. Hedhim në këtë tenxhere edhe gjithë lakrat e tjera, i trazojmë mirë, u hedhim kripën e duhur, sheqerin, arrën moskat dhe kanellën e thërrmuar; e mbulojmë tenxheren me kapakun e saj dhe i lëmë lakrat të ziejnë me ngadalë për afro një orë, duke i përzier herë pas here, derisa të thithin tërë lëngun e tyre; pastaj i zbrazim në një tas dhe i lëmë që të ftohen pak.

I hedhim qumështin, vezët dhe djathin e bardhë të thërrmuar dhe i përziejmë mirë të gjitha. Pastaj marrim një tepsi të përshtatshme (duke llogaritur se byreku do të ketë një trashësi afro dy gisht) në të cilën shtrojmë gjysmat e petëve duke i lyer këto me gjalpë të shkrirë dhe mbi to shtrojmë barishtet e përgatitura si më sipër. Si të shtrojmë lakrat, vendosim mbi to pjesën tjetër të petëve, duke i lyer edhe këto me gjalpë. E shënojmë me majën e thikës në formë bakllavaje ose me copa katrore dhe e pjekim për 3 çerek ore në furrë.

2 comments:

 1. Outcomes will probably be shown if used 30 minutes every single day.


  my blog post www.z-date.com

  ReplyDelete
 2. What takes place if you usually are not pleased with
  the products when you get it? Do you speculate
  if the Actron CP9180 OBD II AutoScanner is an item you should acquire?


  Feel free to surf to my blog obd scanner

  ReplyDelete