Wednesday, April 4, 2012

Sallatë me oriz


Nevojiten:

* 200 gr oriz
* 200 gr sallam
* 200 gr kastravecë turshi
* 3 vezë të ziera
* 200 gr majonezë
* 200 ml shtalpë
* kripë dhe piper i zi.

Gatimi

Në një enë të madhe e të thellë e vëmë orizin e zier. Kastravecët i presim në kube të vogla dhe i shtojmë në enë. Në kube e presim edhe sallamin dhe e shtojmë në enë. Pastaj, në enë i grijmë dy vezët dhe shtojmë majonezë. Hedhim kripë dhe piper të zi. Në enë e shtojmë edhe shtalpën.

Përziejmë me lugë, derisa masa të bëhet homogjene. Sallatën, në formë të tre topave, e vëmë në pjatën për servirje.
Vezën e zier e presim në rrathë. Mbi çdo top sallate vëmë nga një fetë veze.

Zbukurojmë me fletë majdanozi dhe sheri domate.

No comments:

Post a Comment