Friday, January 20, 2012

Biftek me pastë spirale


Nevojiten:

* 4 biftekë viçi
* 4 speca të freskët
* 4 domate
* 750 gr pasta spirale
* 1/2 lugë rigon
* vaj, kripë dhe piper i zi

Gatimi:

Sipër biftekëve hedhim kripë dhe piper të zi dhe i rrahim me çekiç druri. Në vajin e nxehtë në tigan i skuqim biftekët. Biftekët e skuqur i presim në copë të gjata.
Specat dhe domatet i presim në copë dhe i skuqim në tigan tjetër në zjarr. Grijmë mbi to piper të zi, hedhim kripë dhe rigon.

Në tenxhere në zjarr me ujë me kripë i ziejmë pastat. Pastat e ziera i derdhim në kullojës. Pastat e kulluara i kthejmë në tenxhere. Pastaj, në tenxhere i shtojmë specat dhe domatet e skuqura. I shtojmë edhe biftekët e skuqur.

Me lugë sitë, marrim nga pastat spirale dhe i vëmë në pjatën për servirje. Zbukurojmë me një gjeth sallate jeshile dhe 3 sheri domate.

No comments:

Post a Comment