Tuesday, November 1, 2011

Dollma me sallatë marule


Nevojiten:
* 3 sallata marule të mëdha (jo kaçurrele)
* 500 gr. kima viçi
* 2 qepë të grira në rende
* majdanoz, kopër
* 1 filxhan çaji oriz
* lëng nga 2 limona
* 1 vezë
* vaj, kripë, piper

Përgatitja
1. Në një tas të thellë hedhim mishin dhe e përziejmë me qepën e grirë, qepët e njoma, orizin, majdanozin, një lugë kafeje lëng limoni si dhe kripë e piper. E mbrujmë mirë me duar.

2. Lajmë sallatën marule dhe i zhytim fletët një nga një në një tenxhere të madhe me ujë të valuar, për disa sekonda.

3. Mbushim secilën fletë me 1 lugë kima viçi dhe i mbështjellim si dollmatë e zakonshme.

4. Në një tenxhere ose tenxhere me presion shtrojmë 4 gjethe marule dhe nga lart renditim dollmatë e përgatitura. Hedhim vajin, lëngun e 1 limoni dhe 1 gotë vere me ujë 
të vakët. I mbulojmë nga lart me një pjatë dhe i lëmë të ziejnë në zjarr të ngadaltë derisa të mbeten me pak lëng.

5. Më pas i heqim nga zjarri dhe ruajmë mënjanë lëngun e mbetur. Marrim një vezë dhe e rrahim në një tas. Shtojmë pak nga pak lëngun e 1 limoni. Marrim pak nga pak lëngun e dollmave (rreth 1 gotë uji) dhe e hedhim në tasin me vezë. Përziejmë mirë dhe shpejt që të mos pritet veza dhe e hedhim masën në tenxheren me dollma. E tundim lehtë tenxheren në mënyrë që masa vezë-limon të përhapet kudo.
I lëmë dollmatë të ftohen pak dhe i shërbejmë.

No comments:

Post a Comment