Sunday, October 16, 2011

Omëletë e pjekur


Për 4 persona:* 2 speca të vegjël të kuq
* presh
* 40 g gjalpë
* 4 vezë
* 2 lugë djathë parmexhan
* 2 lugë kaçkavall,
* 2 lugë miell, një maje thike tharmë, kripë dhe piper i bluar i bardh.
* majdanozPërgatitja:
Specat lani, hiqjani farat dhe preni në copa katrore. Preshin pastrojeni, hiqjani pjesën e stapit, ndërkaq pjesën e gjelbër preni në rrathë.

Këto perime të përgatitura hidhni në një tigan të madh, shtoni gjysmën e sasisë së gjalpit të prerë në fleta, hidhni kripë dhe zieni 5 minuta duke lëvizur vazhdimisht tiganin.

Nga të bardhët e vezëve dhe pak kripë i përzieni. Posaçërisht përzieni gogëluqet e vezëve, hidhni të dy djathërat, pak kripë dhe piper të bardhë dhe miellin të cilin më parë e keni përzier me tharm. Përzieni derisa të bëhet masë homogjene dhe gradualisht, me kujdes përzieni, shtoni dëborën nga të bardhët e vezëve.

Këtë masë hidheni në enë të lyer rezistuese ndaj nxehtësisë, sipër rregulloni perimet e ziera dhe piqni 20 minuta në furrë shporeti në 180 gradë.

No comments:

Post a Comment