Friday, January 14, 2011

Speca te mbushura

6 speca jeshil ose te kuqe me formen e fryre jo ate te gjate ne menyre qe te mbushen me lehte
Mish te grire 500gr
2 kokrra qepe

nje domate te pjekur mire
1 gote oriz
krype & piper sipas preferences

Skuq qepen i hedhe ne nje fertere. Atehere i bashkon me mishin e grire bashke i skuq pak dhe hedh nje domate te grire….i skuq pak bashke. I shton krypen, piperin, majdanozin. Atehere i fut orizin me pak uje ku i len me zi pak bashke. Pastas i mbush specat i lyn me pak vaj siper qe mos me u djege.I hedh nje gote uje ne tepsi. Dhe normalisht furren nuk e len ne temperature te larte pasi specat mund te skuqen shume.

No comments:

Post a Comment