Tuesday, January 18, 2011

Ëmbëlsirë më verë të kuqe

Autore: Qamile Fetahaj Kajtazi

Përbërësit
* 100 gr çokollatë kuzhine e hidhur
* 4 ve
* 200 gr buter
* 200 gr sheqer
* 250 gr miell
* 1/2 qese pluhur për ardhje
* 1 lugë çaji kanellë
* 2-3 lugë çaji kakao
* 125 ml verë e kuqe

Përgatitja:

Çokollata grihet me thike kuzhine, ose me rende. Vetë ndahen, e bardha e vesë tundet me mikser derisa të ngjizët, dhe futet në frigorifer. Në një enë qitët buteri dhe bashkë me sheqerin tunden më mikser, pastaj shtohet e verdha e vezëve, duke u përzier njëra pas tjetrës, aq gjatë sa kur qitët veja tjetër, mos të mbetën gjurmë të vezës së parë!

Mielli,çokollata e grirë, kakao, kanella dhe pluhuri për ardhje, përzihen së bashku, dhe i shtohen buterit nga pak, duke u përzier e njëkohësisht duke i shtuar edhe verën e kuqe.

Pastaj e bardha e vezës hiqet nga frigoriferi dhe, 1/3 i shtohet brumit, duke e përzier me mikser, e pjesa tjetër përzihet ngadalë me lugë. Brumi i përgatitur qitet në tepsi të lyer me yndyrë, në furrën e nxehtë prej 180°C piqet 50 minuta.

No comments:

Post a Comment